A mindennapi életünket körüllengik a tabutémák. Bizonyos dolgokról nem szívesen beszélünk a munkahelyünkön, vannak kérdések, melyeket inkább elkerülünk családi összejövetelek alkalmával, és olyan dolgok is szép számmal akadnak, amelyeket még a legközelebbi ismerőseinkkel sem szívesen beszélünk meg. Tökéletes példa erre az aranyér, amely rengeteg embert érint, mégis a legtöbben mélyen hallgatnak róla.
megelőzés
Egy rendben lezajló várandósság esetén a 40. terhességi hét után világra jön a kisbaba, az esetek 7–8 százalékában viszont a tervezettnél korábban indul be a folyamat. Ennek a hátterében számos kiváltó ok meghúzódhat, de fontos tudatosítani a kismamákban, hogy általában tőlük független tényezők vezetnek a koraszüléshez.
A szemünk a legféltettebb, legösszetettebb és legérzékenyebb érzékszervünk. Épségének és egészségének megőrzése elengedhetetlen ahhoz, hogy teljes életet élhessünk – a tanulásnak, a munkavégzésnek vagy például az autóvezetésnek is alapvető feltétele az éles látás. A szemünk védelme tehát mindannyiunk számára kardinális kérdés, ennek érdekében pedig néhány dologra érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk!
Az emberi szervezet vázát alkotó rendszer folyamatos átalakuláson megy keresztül – épül, bomlik, a teljes állomány körülbelül 10 százaléka évente kicserélődik. A csontképzés-csontbontás folyamata egy idő után azonban kibillen egyensúlyi állapotából, és elmozdul a csontvesztés irányába. A szilárdságot és keménységét biztosító ásványi anyagok mennyiségének csökkenésével kialakul az oszteoporózis, vagyis a csontritkulás. Ezt a folyamatot azonban nem kell – és nem is szabad – ölbe tett kézzel végignézni.
5 éves korára szinte minden gyermek átesik legalább egyszer a rotavírus-fertőzésen, a betegség lefolyása viszont változatos képet mutat. Általában csak enyhébb tünetek jelentkeznek, súlyosabb esetben azonban néhány óra leforgása alatt életveszélyes állapot is kialakulhat. Éppen ezért fontos, hogy a kórképet kísérő panaszokkal, valamint a megelőzés lehetőségével minden kisgyermekes szülő tisztában legyen.
Mivel január a pajzsmirigybetegek hónapja, ezért mi is fontosnak tartottuk, hogy foglalkozzunk ezzel a témával. Magyarországon és világszerte is egyre több a pajzsmirigybeteg, azonban sokan vannak, akik csak a tüneteket észlelik, de nem tudnak a betegségükről.
A karácsony tipikusan az az ünnep, amikor az étkezőasztalok roskadoznak a finomabbnál finomabb, azonban igen nehéz ételektől. A hagyományos karácsonyi ételek nagy része nehezen emészthető magas zsír-, szénhidrát- és cukortartalmuk miatt igazi kalóriabombává válnak.
A novembert hívhatnánk akár a férfiak hónapjának is, ugyanis ekkor zajlik egy igen fontos figyelemfelkeltő mozgalom, a movember, amikor a férfiak megnövesztik bajuszukat/szakállukat és büszkén viselik őket. (A „mo” jelentése az ausztrál szlengben a moustache, vagyis bajusz, tehát így jött létre a movember: Mo + November = Movember.) Ebben a hónapban a bajusz egy nagyon fontos nemzetközi jótékonysági mozgalom jelképe, melynek célja nem más, mint felhívni az emberek figyelmét arra, hogy a férfiaknak is szükségük van szűrővizsgálatokra.
Minden év július elseje a magyar egészségügy legnagyobb ünnepe a Semmelweis-nap, már 1992 óta. Ezen a napon született Semmelweis Ignác, az anyák megmentője.