Ezek lehetnek a D-vitamin-hiány tünetei

A vitaminok nélkülözhetetlenek szervezetünk egészséges működéséhez: szükségünk van rájuk a sejtek és a szövetek egészséges működéséhez, regenerációjához, a növekedéshez és a betegségekkel szembeni védelem megőrzéséhez. Ebben a folyamatban játszik fontos szerepet a D-vitamin (másnéven kalciferol vagy D-hormon). Mikor és miért érdemes a kalciferolbevitelre kiemelt figyelmet fordítani? Milyen tünetek hívhatják fel a figyelmet a D-vitamin-hiány kialakulására?

A D-vitamin egy zsírban oldódó, hormonszerű anyag, amely táplálkozás útján csak minimális mennyiségben biztosítható a szervezet számára. Egyéb szerves vegyületekkel ellentétben azonban az emberi test napfény – vagyis a bőrt érő ultraibolya (UV-B) sugárzás – hatására képes előállítani.

A kalciferol legfőbb feladata a kalciumfelszívódás és a csontképződés elősegítése, de támogatja a sejtosztódást, valamint az immunrendszer működésében is nélkülözhetetlen szerepet tölt be. Fontos felhívni a figyelmet, hogy D-vitamin-hiány esetén az idegrendszeri bántalmak mellett a cukorbetegség, a szív-ér rendszeri betegségek és a daganatos kórképek kialakulásának kockázata is megemelkedhet.

A magyar lakosság túlnyomó többsége (csaknem 90%-a) a téli időszak végére D-vitamin-hiányban szenved. Ennek legfőbb oka, hogy a késő ősztől kora tavaszig tartó időszakban drasztikusan lecsökken a napfényes órák száma. A nyári hónapokban naponta akár 16 órán keresztül is élvezhetjük a napsugarak jótékony hatásait, év végéhez közeledve azonban előfordul, hogy 9 óránál is kevesebb ideig süt ránk a nap.

A D-vitamin-hiány tünetei

  • gyengeség, fáradékonyság
  • hangulatingadozás
  • fokozott verejtékezés
  • csontritkulás, patológiás (nem traumás eredetű) csonttörések
  • gyorsan romló fogak
  • gyakran jelentkező légzőszervi betegségek

Gyermekek esetében D-vitamin-hiányra hívhatja fel a figyelmet a sápadt bőr, a meggörbült alsó végtagok, a deformálódott mellkas- vagy koponyacsontok, az izomtónus csökkenése és a mozgásfejlődés vagy a fogzás késése.

Mennyi D-vitaminra van szükségünk?

Személyenként eltérő, hogy kinek, mennyi D-vitaminra van szüksége. A pontos adag meghatározásához orvosi kivizsgálás szükséges. A hazai ajánlások alapján a D-vitamin általános napi dózisa csecsemőknél 400–1000 NE (Nemzetközi Egység), gyermekeknél 600–1000 NE, felnőtteknél 1500–4000 NE, várandós nők esetében pedig 1500–2000 NE.

D-vitamin hiány

Hogyan biztosítható a szükséges D-vitamin-mennyiség?

A D-vitamin legfőbb forrása a napfény (ultraibolya sugárzás), de táplálkozás útján is biztosítható a szervezet számára szükséges mennyiség egy bizonyos része – táplálékok közül legfőbb forrásai a halak, a tejtermékek, a máj és a tojás.

A téli időszakot követő D-vitamin-hiány csak abban az esetben kerülhető el, ha az októbertől áprilisig terjedő időszakban – életkortól függetlenül – fokozott figyelmet fordítunk a D-vitamin pótlására. Az imént említett táplálékok és a megfelelő mennyiségű napfény biztosítása mellett ennek a célnak az elérésében lehetnek segítségünkre a D-vitamin-készítmények:

A Floradix Kindervital étrend-kiegészítő a D-vitamin mellett további 8 vitamint, kalciumot, valamint gyümölcs- és gyógynövénykivonatok értékes összetevőit tartalmazza. Az összetevők a termékben vízben oldott formában találhatók, így a vitaminok és a kalcium a szervezet számára könnyedén hasznosíthatók. Alkalmazása elsősorban a gyermekek fejlődés időszakában, fokozott vitaminszükséglet esetén, betegség után, általános erősítésre, vagy intenzív sportolás alkalmával ajánlott.
BŐVEBBEN A TERMÉKRŐL

A BioGaia rágótabletta Lactobacillus reuteri Protectis®-t, a BioGaia által szabadalmaztatott, a gyomorsavnak ellenálló baktériumtörzset és D3-vitamint egyaránt tartalmaz. Biztosítja a napi D-vitamin-bevitelt, és hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez. Egy tabletta minimum 100 millió élő Lactobacillus reuteri Protectis®-t és 800 NE D3-vitamint tartalmaz. A készítmény 12 éves kortól adható.
BŐVEBBEN A TERMÉKRŐL

D-vitamin hiány tünetei

Túl lehet adagolni a D-vitamint?

Napozással vagy D-vitamin-tartalmú élelmiszerek fogyasztásával nem lehet túladagolni, a vitaminkészítményeket azonban kizárólag a betegtájékoztatóban előírt, vagy az orvos által javasolt mennyiségben ajánlott magunkhoz venni!

Szeretne többet megtudni a vitaminokról? További tanácsokért és a D-vitamin-készítmények megvásárlásához forduljon bizalommal a Tócós Patika kollégáihoz!