Egy különös betegség – a hidegallergia
Gondolta volna, hogy nem csupán a pollenekre, vagy ételekre lehet valaki allergiás, hanem a hidegre is? De mi is az a hidegallergia, mik a tünetei és hogyan kezelhető? Ezekre a kérdésekre adunk most választ!
A hidegallergia jellemzői és tünetei
A hidegallergia az úgynevezett fizikailag kiváltott allergiák közé tartozik – mint például a mechanikai nyomás, a napfény vagy a hő hatására kialakuló bőrtünetek is. Hidegallergia esetén a hideginger hatására hisztamin szabadul fel azon a helyen, ahol a hideg a bőrt éri, és rövid időn belül kisebb-nagyobb (átlagosan 0,5–2,5 cm közötti méretű), erősen viszkető csalánkiütések jelennek meg, melyek pirosas színűek és sima felületűek. Kísérő tünetként a kéz és a láb is megduzzadhat, ödémássá válhat. A hidegallergia tünetei nem sokkal azután jelentkeznek, hogy a bőr ki van téve a gyors hőmérsékletesésnek vagy hideg víznek. Szeles, esős időben, nagy hidegben vagy hideg tárgyakkal érintkezve a panaszok felerősödhetnek. Előfordulhat az is, hogy a túlérzékenységi reakciót hideg ételek vagy italok fogyasztása váltja ki, ilyenkor nemcsak bőrtünetek, hanem emésztési zavarok is megjelenhetnek.
A leggyakoribb tünetek a következők:
- A hideggel érintkező bőrfelület vörös és viszket, a kiütések körülbelül fél óráig tartanak.
- Kézduzzanat hideg tárgyak kézben tartásakor.
- Hideg étel fogyasztásakor duzzadt ajkak.
- Ritkább, de súlyos tünet a duzzadt nyelv és torok, amely képes akadályozni a légzést.
Ha nagy bőrfelület van kitéve hidegnek (pl. hideg vízben úszás), nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel, amely a vérrel egy percen belül a test egyéb területeire is eljut. Ennek következménye szapora szívverés, vérnyomásesés, szúró fejfájás, légszomj és keringési elégtelenség, legrosszabb esetben pedig anafilaxiás sokk jelentkezhet, mely halálos kimenetelű állapot is lehet.
A hidegallergia okai
A hidegallergia oka nem teljesen tisztázott, de vélhetően az érintett betegek immunsejtjei túlérzékenyek, ami lehet örökletes, de vírus vagy más betegség is okozhatja az elváltozásokat. A hideggel való találkozás hatására hisztamin és egyéb immunanyagok szabadulnak fel a bőrben. Ezek a vegyületek okozzák a kipirosodást, a viszketést és a további tüneteket is.
Kialakulásának kockázati tényezői:
- Gyerekek és fiatal felnőttek: Az elsődleges hidegallergia általában fiataloknál jelentkezik – ez a leggyakoribb típus, és 2-3 év alatt magától elmúlik.
- Vírusos fertőzés a közelmúltban: A mycoplasma pneumoniae és a mononukleózis is összefüggést mutat a hidegallergiával.
- Háttérben meghúzódó betegség: A másodlagos, kevésbé elterjedt hidegallergia oka lehet a szervezetben lévő krónikus gyulladás – például fog- vagy mandulagyulladás is.
- Örökletes hajlam: Ritkán, de a hidegallergia lehet öröklött állapot is.
A hidegallergia kezelése
A betegség kezelésénél a legfontosabb az érintett egyén bőrének melegen tartása: a megfelelő öltözék megválasztása, a hideg italok, ételek, helyek kerülése (ez időnként vonatkozhat a légkondicionált helyekre is). Az antihisztaminokat tartalmazó gyógyszerek szedése is segíthet a tünetek enyhítésében. A legsúlyosabb esetekben epinefrint tartalmazó injekciót kell magánál tartania az érintettnek, hogy az esetleges anafilaxiás sokk súlyos következményeit megelőzhesse.
További tippek a megelőzéshez:
- Amennyire csak lehet, kerülje a hideget (hideg víz, fém, kormánykerék stb.)
- Ha szükséges, viseljen sapkát, sálat, kesztyűt! Minél több bőrterületet véd a hidegtől, annál kevésbé van kitéve a hatásának!
- Ha a tünetei gyorsan megszűnnek, nem szükséges gyógyszert bevennie, azonban súlyos vagy tartós tünetek esetén a gyógyszeres terápia sokat segít, enyhít a szenvedésein.
- Legyen Önnél antiallergén kenőcs, antihisztamin, hogy vészhelyzetben gyorsan enyhíthesse vele a tüneteket!
- Ha hidegallergiás, ne ússzon és ne zuhanyozzon hideg vízben! A hidegallergia okozta anafilaxiás sokk halálos is lehet!
Ha további kérdései vannak a hidegallergiával kapcsolatban, keressen fel egy szakembert! A tünetek enyhítéséhez szükséges készítményekért pedig bátran forduljon a Tócós Patika kollégáihoz!