Refluxbetegség – Ezért kell komolyan venni a régóta fennálló panaszokat!
A refluxbetegség az egyik leggyakrabban előforduló emésztési probléma. Kialakulásakor az emésztőnedvekkel, savakkal összekeveredett gyomor- és nyombéltartalom visszajut a nyelőcsőbe, felmarja a nyelőcső nyálkahártyáját, súlyos esetben pedig fekély vagy akár nyelőcsőrák kialakulásához is vezethet. Mik lehetnek a refluxbetegség kiváltó okai, tünetei és kezelési lehetőségei? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!
Amit már az elején érdemes tisztázni – ezzel kapcsolatban ugyanis sok a félreértés –, hogy a refluxbetegség elsősorban nem a túlzott savtermelés miatt alakul ki, hanem a nyelőcső alsó szakaszán található záróizom védő funkciója meggyengülésének az eredménye. Normál esetben a gyomor bejáratánál található „szelep” csak a nyelőcső felől érkező táplálékok áthaladását engedélyezi, refluxbetegség esetén azonban a folyamat ellentétes irányba is lejátszódik.
Reflux – vagyis a gyomortartalom visszaáramlása – időnként akár teljesen egészséges embereknél is kialakulhat. Előidézheti egy előrehajolás, egy szoros ruházat vagy akár egy kiadós étkezés is. Átmenetileg kismamák esetében is gyakran megfigyelhető. Refluxbetegségről abban az esetben beszélhetünk, ha a panaszok hosszabb ideje fennállnak, és rendszeresen (hetente legalább 2 alkalommal) visszatérnek.
A refluxbetegség tünetei
A leggyakrabban emlegetett és tapasztalt tünet a gyomorból eredő éles, égő vagy szorító, általában a szegycsont mögött keletkező fájdalom, ami a has mellett a mellkasra és a torokra is kiterjedhet. Általában az étkezést követő egy órában alakul ki, és akár 1–2 órán keresztül is eltarthat.
Az érintettek gyakran számolnak még be az alábbi panaszokról:
- maró érzés a torokban
- keserű íz a szájban
- kellemetlen lehelet
- fokozott nyálképződés
- böfögés, csuklás
- nyelési nehézség, krónikus torokfájás
- elhúzódó köhögés, rekedtség
- hányinger, hányás, émelygés
- fogszuvasodás
- mellkasi fájdalom
Fontos felhívni a figyelmet, hogy a refluxbetegségnek létezik egy úgynevezett „csendes” vagy „néma” formája, amelynél a legjellegzetesebb panasz, a gyomorégés nem tapasztalható. Ebben az esetben a rendszeres torokköszörülés, a fogak romlása vagy a rendszeres horkolás hívhatja fel a figyelmet a záróizom helytelen működésére.
A refluxbetegség hajlamosító tényezői
Az alkati adottságon kívül számos tényező negatív hatást gyakorolhat a gyomorsav visszaáramlását gátló záróizom működésére. A refluxbetegség hajlamosító tényezői közé tartozik:
- az ülő életmód
- a lefekvés előtti étkezés
- a rendszertelen vagy túlzott mértékű étkezés
- a fűszeres, zsíros vagy magas savtartalmú ételek fogyasztása
- az alkoholos vagy szénsavas italok fogyasztása
- a dohányzás és a kávézás
- bizonyos gyógyszerek alkalmazása és
- a várandósság
Reflux akár kisbabáknál is kialakulhat. A gyermekek 90–95%-a az idő múlásával kinövi, de a későbbi szövődmények elkerülése érdekében fontos figyelni a tüneteket, amelyek a következők lehetnek: nyűgösség, fulladás, öklendezés vagy hányás etetés után, a súlygyarapodás elmaradása és az étel elutasítása.
A kellemetlen panaszokat enyhítő készítmények
Amennyiben a reflux ritkán fordul elő, és nem okoz súlyos tüneteket, étkezés után vagy lefekvés előtt lehetőség van savlekötő készítmények alkalmazására.
- Az Acido-Git Maalox rágótabletta védi a gyomor-bél rendszer nyálkahártyáját. Gyomorégés és a gyomorsav nyelőcsőbe történő visszafolyása által okozott panaszok kezelésére javasolt felnőtteknek és 15 éves kor feletti serdülőknek.
IDE KATTINTVA rendelheti meg.
- A Gaviscon borsmenta ízű rágótabletta a gyomortartalom nyelőcső felőli felszínén védőréteget képezve fejti ki hatását. Ez a réteg megakadályozza a gyomorsav visszaáramlását a gyomorból a nyelőcsőbe, ezáltal enyhíti a gyomorégést és a torokban, illetve szájban érzett kellemetlen érzést.
IDE KATTINTVA rendelheti meg.
- A Quamatel Mini a gyomorsav-túltermelés okozta panaszok tüneteinek rövidtávú kezelésére, az ezzel kapcsolatos gyomorégés és gyomorfájdalom enyhítésére alkalmazható.
IDE KATTINTVA rendelheti meg.
- A Rennie gyomorsavlekötő készítmény hatóanyagai gyorsan enyhítik a gyomorsav-túltermelődés okozta tüneteket – a gyomorégést, a savas felböfögést, az emésztési zavarokat, a terhességi emésztési zavarokat, a teltségérzetet, a nehéz érzetet a gyomorban, valamint a puffadást.
IDE KATTINTVA rendelheti meg.
Amikor orvoshoz kell fordulni
Amennyiben heti két alkalomnál gyakrabban fordul elő gyomorégés vagy a fent felsorolt panaszok valamelyike visszatérően jelentkezik, szakemberhez kell fordulni! A diagnózis felállításához pH-érték-ellenőrzésre, nyomásmérésre, nyelési röntgen készítésére vagy endoszkópos vizsgálat elvégzésére is szükség lehet, melyek után felállítható a személyre szabott kezelési terv.
Mivel a kezeletlen kórkép hosszú távon Barett-nyelőcső (daganatmegelőző állapot) vagy nyelőcsőrák kialakulásához is vezethet, nem szabad félvállról venni, ha refluxbetegségre gyanakszik!
További tanácsokért forduljon bizalommal a Tócós Patika kollégáihoz, vagy keresse fel webpatikánkat, ahol az emésztőrendszer egészséges működését támogató készítményeket online is megrendelheti.