Ezek lehetnek az időskori demencia tünetei

Az értelmi hanyatlásként vagy időskori elbutulásként is emlegetett kórkép a 80 évnél idősebb emberek csaknem egyharmadát érinti. A tünetegyüttesnek több típusa is ismert, melynek leggyakoribb formája az Alzheimer-kór. Az alábbiakban az időskori demencia tünetei mellett az egészséges életmód betegségmegelőző szerepére hívjuk fel a figyelmet.

A demencia egy tünetegyüttest takar, melynek legfőbb jellemzője, hogy az intellektuális képességek hanyatlásnak indulnak. A szellemi leépülés leggyakoribb formája 50 éves kor előtt szinte egyáltalán nem fordul elő, 65 éves kor fölött azonban 5 évente kétszeresére nő a kialakulásának kockázata (90 éves kor után már körülbelül 30–35 százalékra tehető a demens emberek aránya).

Nem mindegy, hogy elsődleges vagy másodlagos demencia okoz-e panaszokat. Előbbi esetben nincsenek kimutatható okok (az Alzheimer-kór mellett ide sorolható például a Parkinson-kór és a Lewy-testes betegség). Ilyenkor a kezelés elsődleges célja a folyamat romlásának lelassítása. Másodlagos demencia esetén az értelmi hanyatlás hátterében egy káros szokás nyomán kialakuló szervi károsodás vagy egy konkrét kórkép áll. Ilyenkor a betegség vagy a szervi károsodás kezelésével lehetőség van a folyamat mérséklésére, megállítására, esetleges visszafordítására.

Figyelmeztető jelek: az időskori demencia tünetei

Feledékenység – Az emlékezetromlás az öregedés természetes velejárója, de a szellemi hanyatlás figyelmeztető jele lehet, ha az érintettnek később sem jut eszébe, amit elfelejtett.

Beszéd- és írászavar – A kézírás olvashatóságának romlása, az egyre gyakoribbá váló helyesírási hibák, a nehézkes fogalmazás és a nemrég elhangzott információk elfelejtése szintén figyelmeztető jelek lehetnek.

Romló ítélőképesség – A demens emberekre jellemző, hogy képtelenné válnak annak megítélésére, mi számít helyes, logikus döntésnek, és melyek azok a helyzetek, amikor cselekedetük teljes mértékben megmagyarázhatatlan.

Személyiség- és hangulatváltozás – Amennyiben egy idős személy érezhetően lobbanékonyabbá, ingerlékenyebbé vagy szorongóbbá válik, és egyre több helyzetben figyelhető meg a befelé fordulás, az szintén demenciára utalhat.

Visszavonulás a szociális élettől – A kedvelt időtöltések háttérbe szorulása, a társasági eseményekből való kivonódás, valamint a beszédhelyzetek kerülése ugyancsak a szellemi hanyatlás figyelmeztető jele lehet.

Időskori demencia - TócósPatika

Az időskori demencia megelőzése

Bizonyos krónikus betegségek – magas vérnyomás, magas vérzsírszint és cukorbetegség – mellett a dohányzás, valamint az alkohol- és drogfogyasztás is hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához. Emellett kutatások bizonyították, hogy a szellemi aktivitás és az időskori elbutulás között szoros kapcsolat áll fenn: a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében alacsonyabb a valószínűsége a tünetegyüttes jelentkezésének.

A káros szenvedélyek elhagyása, az egészséges életmód kialakítása, a krónikus betegségek felismerése és kezeltetése, valamint a rendszeres orvosi kontrollvizsgálatok mellett különböző vény nélkül kapható készítmények is hozzájárulhatnak a demenciát kísérő kellemetlen tünetek kialakulásának megelőzéséhez vagy mérsékléséhez.

A BioCo Ginkgo kivonat tabletta például a Ginkgo biloba értékes, hatóanyagokra standardizált kivonatát tartalmazza magas, tablettánként 120 mg-os mennyiségben. A készítmény szedése hozzájárulhat a normál szellemi működés fenntartásához, a memória és az időskori agyműködés támogatásához, a perifériás keringési rendszer normál működéséhez, valamint a megfelelő véráramláshoz. BŐVEBBEN A KÉSZÍTMÉNYRŐL!

Időskori demencia tünetei

Szeretne többet megtudni az időskori demencia kialakulásának esélyét mérséklő készítményekről? További tanácsokért és a termékek megvásárlásához forduljon bizalommal a Tócós Patika kollégáihoz!