Ép testben, ép lélek – A mentális egészség világnapja
A Lelki Egészség Világszövetsége kezdeményezésére 1992 óta emlékeznek meg minden év október 10-én a lelki egészségről. A Világszövetség 1948-ban alakult az érzelmi és lelki zavarok megelőzésének, megfelelő kezelésének, a mentális zavarokban szenvedők gondozásának és a mentális egészség jobbításának elősegítése céljából.
A világ minden részén több százmillió ember szenved mentális zavaroktól, ami a szeretteik életére is kihat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) statisztikái szerint élete során minden negyedik embert érint valamilyen mentális zavar. A cselekvőképtelenség első számú oka világszerte a depresszió. A szkizofrénia és a bipoláris zavar a legsúlyosabb és a beteget leginkább korlátozó zavarok között van. A betegek óriási száma ellenére a mentális zavarokat sokszor titokban tartják, nem veszik komolyan, és előítéletek övezik.
Hazánkban 1994 óta emlékeznek meg arról, hogy a lelki betegségben szenvedő emberek ugyanolyan emberi méltósággal rendelkeznek, mint bárki más: őket is megilleti az egyenlőség minden joga.
A világnap célja a figyelemfelkeltés, valamint a pszichiátriai problémákhoz és a pszichiátriai problémákkal élőkhöz kapcsolódó előítéletek elleni harc, a lelki egészség középpontba állítása.
A kezdeményezéssel évről évre felhívják a figyelmet a mentális egészség fontosságára és előítéletellenes kampányokkal támasztják alá álláspontjukat. A kampányok üzenete rendre az, hogy a pszichiátriai problémával küzdő embertársaink betegsége nagyrészt az elszigeteltségükből fakad, és ezek kizárólag orvosi kezeléssel nem oldhatók meg. Amennyiben megfelelő támaszt, szeretetet és lelki támogatást kapnak a kórházi, illetve gyógyszeres kezelés mellett, ők is a társadalom hasznos tagjait gyarapítják.
Mikor beszélünk mentális betegségről?
A szakemberek szerint mentális zavarról beszélünk, ha valakinek súlyos rendellenességek tapasztalhatók a gondolkodásában, az érzelmi kontrolljában és a viselkedésében. Emiatt a beteg gyakran képtelen egészséges kapcsolatokat ápolni és megbirkózni a feladataival. A tünetek időtartama és intenzitása változó lehet az egyéntől, a betegségétől és a körülményeitől függően. Kortól, nemtől, kultúrától, bőrszíntől, vallástól, műveltségtől és anyagi helyzettől függetlenül bárkit érinthetnek mentális zavarok. Nem a gyengeség vagy valamilyen jellemhiba jelei. Megfelelő orvosi kezeléssel kézben tarthatók, így az érintettek tartalmas életet élhetnek.
A mentális zavarok kezelése
A szakemberek számos mentális zavar kezelésében értek már el sikereket. Az első és legfontosabb teendő tehát az, hogy egy hozzáértő szakember, akinek van tapasztalata az ilyenfajta állapotok kezelésében, alaposan megvizsgálja az érintett személyt.
A betegek azonban csak akkor meríthetnek hasznot az orvos tapasztalatából, ha elfogadják a megfelelő kezelést. Ehhez talán le kell győzniük az ehhez kapcsolódó félelmeiket, és beszélniük kell másokkal állapotukról. A kezelés része lehet, hogy képzett szakemberekkel beszélgetnek, akik segítenek, hogy jobban megértsék a betegségüket, és meg tudják oldani a mindennapokban felmerülő gondokat, valamint tudatosítsák bennük, hogy nem szabad abbahagyni a kezelést. Az ilyen találkozókon egy családtag vagy egy jó barát jelenléte megnyugtathatja a beteget, és segíthet neki, hogy ne érezze magát egyedül.
A családi támogatás fontossága
A legszorosabb társas körnek (szülők, családtagok, barátok) van a legnagyobb hatása a személy mentális egészségére. A család szerepe azért kiemelkedő, mert súlyos a mentális zavarban szenvedők esetében a társas támogatás mértéke jelentősen kisebb, és a támogatás forrása inkább a rokonokra, családtagokra korlátozódik. Nem annyira a családdal töltött idő hossza vagy gyakorisága, hanem a minősége az, ami fontos szerepet játszik a mentális zavarral élők állapotának javulásában. Sőt, a kapcsolatok kölcsönössége számít igazán: ha a személy azt tapasztalja, hogy az őrá fordított figyelemből, támogatásból vissza is tud adni a másiknak, az növeli a kapcsolat egyenlőségének érzését, ami pedig javítva az önértékelést, az énhatékonyság érzését, az önbizalmat, és segíti a felépülést.
Ha Önt, vagy valamely rokonát, ismerősét is érinti a mentális zavarok egyike, ne féljen segítséget kérni a megfelelő szakembertől! Nyíltan beszéljen a problémáról családtagokkal, barátokkal, hiszen ez nagyban hozzájárulhat a betegség kezeléséhez és a gyógyuláshoz!