Egy tabuként kezelt népbetegség – A vizeletinkontinencia okai és típusai

Az akarattól független vizeletürülés hazánkban többszázezer embert érint. Népbetegségnek számít, mégis – akárcsak az aranyeret vagy a nemi betegségeket – tabuként kezeljük. Alábbi összefoglalónkban a vizeletinkontinencia okai és típusai mellett a hajlamosító tényezőket vesszük sorra.

A vizelettartási problémának három fő típusát különbözteti meg az orvostudomány:

  • Stresszinkontinenciáról akkor beszélünk, amikor a húgyhólyagot tartó medencefenéki izomzat meggyengülése esetén a hastájékot ért nyomás vizeletszivárgást idéz elő – ezt kiválthatja például tüsszentés, köhögés, nevetés vagy cipekedés is.
     
  • Késztetéses inkontinencia esetén a vizeletszivárgásért a hiperaktívan működő húgyhólyag tehető felelőssé (akkor húzódik össze, amikor nem kellene). Ilyenkor hirtelen jelentkező, sürgető vizelési inger és szivárgás tapasztalható.
     
  • Kevert inkontinencia során a késztetéses és a stresszinkontinencia egyszerre van jelen. Ilyenkor a túlműködő húgyhólyag és a medencefenéki izomzat meggyengülése miatti kellemetlenségek együtt okoznak problémát.

A vizeletinkontinenciára hajlamosító tényezők

A vizelettartási nehézségek kialakulására és a tünetek súlyosbodására a nem, az életkor, a testsúly és egyéb tényezők egyaránt hatást gyakorolhatnak. Az átmeneti és a tartós vizeletinkontinenciára hajlamosító tényezők közül az alábbiakat fontos megemlíteni:

Inkontinencia okai

  • A női húgyivarszervek anatómiája miatt a nőknél gyakrabban fordul elő a stresszinkontinencia; férfiaknál a prosztata megnagyobbodása késztetéses inkontinenciát idézhet elő.
     
  • A kor előrehaladtával a húgyhólyag tárolókapacitása csökken, a medencefenéki izomzat pedig fokozatosan elgyengül.
     
  • Túlsúly esetén a húgyhólyagra és a tartóizomzatra nehezedő nyomás még tovább növelheti a vizeletinkontinencia kialakulásának valószínűségét.
     
  • Az alkoholos (például a sör és a bor) vagy a koffeintartalmú (például a kávé és a kóla) italok a hólyag gyors telítődéséhez vezetnek, valamint húgyhajtó hatással is bírnak.
     
  • A húgyhólyag falát a citrusféleségek (például citrom és narancs) és a szénsavas üdítőitalok fogyasztása után kiválasztódó savanyú vegyhatású vizelet egyaránt ingerelheti.
     
  • A különböző húgyúti fertőzések vagy a székrekedés szintén kiváltó oka lehet az átmeneti vizeletinkontinencia kialakulásának.

A tartós vizeletinkontinencia gyakori kiváltó okai

Az átmeneti vagy tartós vizelettartási nehézség hátterében számos kiváltó ok meghúzódhat – előbbi esetben általában az imént említett tényezők, utóbbi esetben azonban leggyakrabban valamilyen szervi eltérésre derül fény. Előfordulhat például:

  • Prosztatagyulladás, prosztatamegnagyobbodás, prosztatarák – A vizeletinkontinenciát a húgycsövet körkörösen körülölelő mirigy gyulladása, jóindulatú túlburjánzása vagy rosszindulatú daganatos elváltozása következtében kialakuló megnagyobbodása idézheti elő. A beszűkült húgycső vizeletelfolyási nehézséget, gyakori és fokozott vizelési ingert okozhat.
     
  • Terhesség, hüvelyi szülés – A stresszinkontinencia kialakulásának valószínűségét nemcsak a hormonális, valamint a test- és a méhtömeg változása, hanem a természetes szülés is fokozhatja. A terhesség, valamint a hüvelyi szülés a záróizomzat és a medencefenék izmainak elgyengülését okozhatja.
     
  • Neurológiai betegségek – A húgyhólyag egészséges működésének idegrendszeri szabályozását megzavaró betegségek (például a szélütés, a Parkinson-kór vagy a sclerosis multiplex) szintén vizeletinkontinenciához vezethetnek.

Vizeletinkontinencia

Hogy könnyebb legyen együtt élni a kellemetlenséggel

A vizeletinkontinencia kezelésére több lehetőség is létezik – az ideális módszer a kiváltó tényező és a probléma súlyosságának függvénye. Bizonyos típusoknál megoldást jelenthetnek a konzervatív kezelések (például a hólyagtréning, az elektrostimuláció vagy a medencefenék izomzatának megerősítése), más esetekben a gyógyszeres kezelések vagy a műtéti megoldások nyújthatnak segítséget.

Amennyiben a vizeletinkontinencia idős vagy önellátásra képtelen betegeknél jelentkezik, az alábbi kiegészítők segíthetnek komfortosabbá tenni a mindennapokat:

  • A TENA Slip Plus inkontinencia-nadrágpelenka tépőzárral állítható méretű, tökéletes illeszkedést biztosít. Puha, textilszerű anyagból készült, testhezálló kialakítású termék, amely jelentős biztonságot ad a szivárgás ellen.
     
  • A Seni Soft Super alátét az ágymatrac alá hajtva kiegészítő védelmet jelent az ágynemű és a matrac védelméhez. Fedőrétege puha, külső rétege nedvességzáró, csúszásgátló fóliából készül. Pelenkacserék alkalmával is jól alkalmazható.
    BŐVEBBEN A TERMÉKRŐL

Szeretne többet megtudni a vizeletinkontinenciával járó kellemetlenségeket mérséklő termékekről? Megvásárlásukhoz forduljon bizalommal a Tócós Patika kollégáihoz!