A fogínygyulladás tünetei és megelőzése
Mivel a fogínygyulladás kezdetben nem okoz fájdalommal járó tüneteket, gyakran előfordul, hogy az érintettek teljesen gyanútlanul indulnak el a fogvesztés felé vezető úton. A kezeletlenül hagyott ínygyulladás ugyanis fogágybetegség kialakulásához, végső soron pedig akár az érintett fogak elvesztéséhez is vezethet. Ha azonban nem tapasztalható fájdalom, honnan lehet tudni, hogy szakemberhez kell fordulni?
A fogínygyulladás tünetei
Annak érdekében, hogy a fogínygyulladás terjedése és a fogágybetegség kialakulása megelőzhető legyen, az alábbiakra fontos fokozottan odafigyelni a mindennapos fogápolás során:
- Fogínyvérzés – Amennyiben fogmosás vagy fogselyem használata közben vérzést tapasztal, az a fogínybetegség kialakulásának egyik legelső, figyelmeztető jele lehet. A közvélekedéssel ellentétben az egészséges íny nem vérzik.
- Fogínysorvadás – A tükörbe pillantva könnyedén felfedezheti, hogy elkezdett-e kialakulni a sorvadás. Amennyiben azt tapasztalja, hogy fogai mintha megnyúltak volna – a fog és a fogíny találkozásánál hézag alakult ki –, keresse fel fogorvosát, hogy megfékezhesse az állapotromlást.
- Fogínyduzzadás – Egészséges állapotban a fogíny rózsaszín árnyalatú. Amennyiben vörösesre vált, felduzzad és érzékennyé válik, az szintén fogínygyulladás jelenlétére hívhatja fel a figyelmet.
- Rossz lehelet – A krónikus szájszag kialakulásáért általában a szájüregben elszaporodó baktériumok tehetők felelőssé, melyek a fogak mellett az ínyt is károsíthatják. A kellemetlen lehelet tehát – egyéb tényezők mellett – az ínygyulladás jelenlétére is felhívhatja a figyelmet.
A fogágybetegség kialakulása után nemcsak a fogvesztés esélye fokozódik, hanem a szájban – ekkor már magas számban – elődforduló baktériumok a véráramba is bekerülhetnek. Mindez olyan betegségek kialakulásának növelheti az esélyét, mint a tüdőgyulladás vagy bizonyos szív-ér rendszeri kórképek, terhes nők esetében pedig koraszülést is előidézhet.
A fogínygyulladás kialakulásának megelőzése
A rossz leheletet, a fogínygyulladást és a fogágybetegségek kialakulását rendszeresen és megfelelő technikával – naponta két alkalommal, legalább két percen keresztül – végzett fogmosással lehet megakadályozni. Amennyiben a megfelelő szájhigiénia félévente egy fogorvosi kontrollal is kiegészül, a fogínygyulladás és szövődményeinek kialakulása minimálisra csökkenthető.
A helyes fogápoláshoz és az ínygyulladás megelőzéséhez az alábbi készítmények nyújthatnak segítséget:
- A Corsodyl alkoholmentes szájöblögető antibakteriális hatása révén több órán keresztül védi a fogakat és a fogínyt a káros baktériumoktól és kórokozóktól, amelyek a fogkőképződés, a fogíny-, fogágy- és foggyökérgyulladás leggyakoribb kiváltói. Hatóanyaga a fogakon és a fogíny peremén védőréteget képez, és megakadályozza, hogy a baktériumok a fogakra rakódjanak. BŐVEBBEN A KÉSZÍTMÉNYRŐL!
- A Curasept ADS 350 parodontális gél egyaránt alkalmazható az ínygyulladás és fogágygyulladás helyi kezelésére, valamint implantátumok, rögzített pótlások, fogszabályozó és protézisek okozta feltörések, sérülések kezelésére. BŐVEBBEN A KÉSZÍTMÉNYRŐL!
- A Gengigel gél formájának köszönhetően különösen alkalmas a parodontális betegségek (fogínygyulladás, fogágybetegség) akut állapotának kezelésére. 0,2% koncentrációjú hialuronsavat tartalmaz, amely azonnali segítséget nyújt a parodontális betegségek tüneteinek enyhítéséhez. BŐVEBBEN A KÉSZÍTMÉNYRŐL!
- Az Interherb Gingisol plusz fogínyecsetelő eredményesen csökkenti a foglazulással együtt járó fogíny- és fogágyérzékenységet, illetve a protézis okozta nyálkahártya-sérüléseket. A gyulladáscsökkentő hatású mirhakivonattal, valamint az antibakteriális fahéjolajjal kiegészült oldat aktív védelmet nyújt a gyakori szájüregi panaszok és a fogínysorvadást kísérő kellemetlen tünetek kezelésében. BŐVEBBEN A KÉSZÍTMÉNYRŐL!
Szeretne többet megtudni a fogínygyulladás megelőzését és kezelését támogató készítményekről? További tanácsokért és a termékek megvásárlásához forduljon bizalommal a Tócós Patika kollégáihoz!